45. rocznica powołania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża – Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski bohaterami nowego projektu IPN „Cyfrowi Bohaterowie”

W 45 rocznicę utworzenia Wolnych Związków Zawodowych IPN prezentuje nowy, innowacyjny projekt „Cyfrowi Bohaterowie”. Technologia, która została wykorzystana podczas jego realizacji umożliwiła przenoszenie rzeczywistych osób do świata wirtualnego. Dzięki systemowi złożonemu z ponad czterdziestu kamer oraz zaawansowanym algorytmom, możliwe było zeskanowanie ruchu twarzy i stworzenie w sposób automatyczny cyfrowych modelów w pełni oddających unikatowe cechy zeskanowanej osoby.

Jednym z pierwszych „Cyfrowych Bohaterów” został Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców strajku w sierpniu 1980 roku i Solidarności lat 1980–1981, założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i sygnatariusz ich deklaracji w 1978 roku. Wielokrotnie więziony i represjonowany za swoją działalność antykomunistyczną. W sierpniu 1980 roku został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i był współautorem listy 21 postulatów. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku internowany a następnie aresztowany. Po wyjściu z więzienia domagał się odtworzenia statutowych struktur „Solidarności” i sprzeciwiał się kompromisowi zawartemu przy Okrągłym Stole.

 

 
Kolejną postacią prezentowaną w tym nowatorskim projekcie IPN jest Krzysztof Wyszkowski, działacz, drukarz i dziennikarz, znany ze swojego zaangażowania w ruch Solidarności. Był współzałożycielem i jednym z sygnatariuszy Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz sekretarzem redakcji „Tygodnika Solidarność”. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, a następnie aresztowany w 1983 roku. Krzysztof Wyszkowski był uczestnikiem strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 i 1988 roku, a także obserwatorem podczas rozmów przy Okrągłym Stole. W późniejszych latach został doradcą politycznym premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego.
 

 

 

Powiązane informacje