Uroczystości 41. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych 1978–1980 – Gdańsk, 29 kwietnia 2019 r.

W Gdańsku odbyły się uroczystości 41. rocznicy utworzenia Wolnych Związków Zawodowych 1978–1980. Podobnie jak w 2018 r. pragnęliśmy uhonorować ludzi niezłomnych serc i bohaterskich postaw, zasłużonych w walce o wolną i niepodległą Polskę. „»Byli pierwszą kadrową« naszej najnowszej niepodległości” – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek o działaczach WZZ, rozpoczynając uroczystości.

W trakcie całodniowych uroczystości uhonorowaliśmy zmarłych działaczy, składając kwiaty i zapalając znicze na grobach: Jana Samsonowicza (na Cmentarzu Katolickim w Sopocie), Tomasza Wojdakowskiego, Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej, Jana Zapolnika, Macieja Miatkowskiego (na Cmentarzu Srebrzysko), a także na grobie Antoniego Sokołowskiego, pochowanego na Cmentarzu św. Franciszka.

 

 

Pamiętaliśmy także o złożeniu kwiatów przy tablicach działaczy, które odsłoniliśmy w 2018 roku. Były to tablice poświęcone Maryli Płońskiej, Maciejowi Miatkowskimu, Henrykowi Lenarciakowi, Stanisławowi Kowalskiemu i Andrzejowi Butkiewiczowi.

W uroczystościach uczestniczyła liczna delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem na czele. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor – prof. Mirosław Golon, a także Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa (głównego organizatora uroczystości). Gościem wydarzenia była także Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN. Ruch Wolnych Związków Zawodowych pojawił się w latach 1978–1979 w trzech regionach Polski: na Śląsku, na Wybrzeżu Gdańskim i na Wybrzeżu Szczecińskim (Pomorzu Zachodnim), stąd na nasze uroczystości dotarła również delegacja ze Szczecina, na czele z naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr. Sebastianem Ligarskim.

Najważniejszymi gośćmi byli działacze Wolnych Związków Zawodowych, w tym Jan Karandziej i Lech Zborowski. W trakcie uroczystości towarzyszyły nam m.in. rodziny Tomasza Wojdakowskiego, Jana Samsonowicza, Lecha Zborowskiego.

W południe odbyła się główna część uroczystości: odsłonięcie dwóch nowych tablic pamiątkowych. Pierwsza znajduje się w budynku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a poświęcona została pracownikowi tego zakładu Janowi Samsonowiczowi, natomiast druga – na budynku, w którym zamieszkiwał Tomasz Wojdakowski (al. Grunwaldzka 581). Po poświęceniu tablic odmówiono modlitwę, następnie głos zabrali przedstawiciele Wolnych Związków Zawodowych, członkowie ich rodzin i przedstawiciele IPN. W uroczystości odsłonięcia tablicy Jana Samsonowicza udział wzięła prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Edyta Szurowska.

To rodzina zapłaciła najwyższą cenę za jego marzenia o wolnej, niepodległej Polsce. [...] Tacy ludzie jak Tomasz Wojdakowski, gdy przyszła wolna Polska [...] nie byli obojętni [...] ich głos był ważny. Instytut Pamięci Narodowej dziękuje za ich zaangażowanie już w wolnej Polsce – mówił prezes IPN do rodziny Tomasza Wojdakowskiego w trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy.